THL 10-4821WI | TRACO POWER
DC converter, 18-75 VDC, 10 W, 2 outputs, ±5 VDC, 84 % efficiency, THL 10-4821WI
Order No.: 32C1976
EAN: 7613441021201
MPN:
THL 10-4821WI
Series: THL 10WI
THL 10-4821WI TRACO POWER DC/DC Converters
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 40 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
DC/DC converters, Traco THL 10-4821WI
The THL 10WI is a series of general purpose 10 Watt dc/dc-converters packed in the compact 1” x 1” case and is a pin to pin replacement for the popular 1” x 2” size products. The industrial standard pinout, the ultra wide 4:1 input voltage range and the input filter that meets EN 55022 Class A without external components make these converters easy to design in and suitable for to cost optimize many existing and new applications. The models have a remote On/Off control, short circuit and overvoltage protection and are applicable in temperature ranges of up to +75°C or +85°C with optional mounted heat sink. Typical applications are instrumentation, distributed power architectures in communication and industrial electronics
Technical specifications
Filter Property Value
Number of outputs 2
Output current 1 A
Output voltage DC ±5 VDC
Input voltage AC 18-75 VDC
Power 10 W
efficiency 84 %
Design DIP6
Isolation voltage 1.5 kV
Length 25.4 mm
Width 25.4 mm
Height 10.2 mm