TEN 40-2413WI | TRACO POWER
DC converter, 9-36 VDC, 40 W, 1 output, 15 VDC, 87 % efficiency, TEN 40-2413WI
Order No.: 32C1448
EAN: 7613441011950
MPN:
TEN 40-2413WI
Series: TEN 40WI
TEN 40-2413WI TRACO POWER DC/DC Converters
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 4 pcs.
Available in 7 Days: 115 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
DC/DC converters, Traco TEN 40-2413WI
The TEN 40WI series is a family of high performance 40W dc-dc converter modules featuring ultra wide 4:1 input voltage ranges in a compact low profile case with industry-standard footprint. A very high efficiency allows an operating temperature range of –40°C to 85°C. Further standard features include remote On/Off, output voltage trimming, over voltage protection, under voltage lockout, over temperature and short circuit protection. Typical applications for these products are battery operated equipment and distributed power architectures in communication and industrial electronics, everywhere where isolated, tightly regulated voltages are required and space is limited on the PCB.
Number of outputs 1
Output current 2.65 A
Output voltage DC 15 VDC
Input voltage AC 9-36 VDC
Power 40 W
efficiency 87 %
Design DIP6
Isolation voltage 1.5 kV
Length 50.8 mm
Width 25.4 mm
Height 10.2 mm