LM2651MTC-3.3/NOPB | Texas Instruments
IC REG BUCK 3.3V 1.5A 16TSSOPLM2651MTC-3.3/NOPB
Order No.: 70S1230
MPN:
LM2651MTC-3.3/NOPB
LM2651MTC-3.3/NOPB Texas Instruments DC-DC Converter ICs
5 pcs.
Switching Regulator, LM2651MTC-3.3/NOPB, Texas Instruments
The LM2651MTC-3.3/NOPB switching regulator provides high-efficiency power conversion over a 100:1 load range (1.5 A to 15 mA). This feature makes the LM2651MTC-3.3/NOPB an ideal fit for a battery-powered application that demands long battery life in both run and standby mode. Synchronous rectification is used to achieve up to 97% efficiency. At light load, the LM2651MTC-3.3/NOPB enters a low-power hysteretic or sleep mode to maintain high efficiency. In many applications, the efficiency still exceeds 80% at a 15-mA load. A shutdown pin is available to disable the LM2651MTC-3.3/NOPB and reduce the supply current to less than 10 µA. The LM2651MTC-3.3/NOPB contains patented current-sensing circuitry for current-mode control. This feature eliminates the external current-sensing resistor required by another current-mode DC-DC converter.
Features
  • 300-kHz Fixed Frequency Internal Oscillator
  • 7-µA Shutdown Current
  • Patented Current Sensing for Current Mode Control
  • Input Undervoltage Lockout
  • Adjustable Soft-Start
  • Current Limit and Thermal Shutdown
Applications
  • Personal Digital Assistants (PDAs)
  • Computer Peripherals
  • Battery-Powered Devices
  • Handheld Scanners
  • High-Efficiency 5-V Conversion
Technical specifications
Filter Property Value
Enclosure TSSOP-16
Assembly SMD
Input voltage AC 4-14 V
Output voltage DC 3.3 V
Output current 1.5 A
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 125 °C
Input voltage 14 V