LM2596SX-3.3/NOPB | Texas Instruments
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263LM2596SX-3.3/NOPB
Order No.: 70S1218
MPN:
LM2596SX-3.3/NOPB
LM2596SX-3.3/NOPB Texas Instruments DC-DC Converter ICs
5 pcs.
Step-Down Voltage Regulator, LM2596SX-3.3/NOPB, Texas Instruments
The LM2596SX-3.3/NOPB regulator is a monolithic integrated circuit that provides all the active functions for a step-down (buck) switching regulator, capable of driving a 3-A load with excellent line and load regulation. Requiring a minimum number of external components, the regulator is simple to use and includes internal frequency compensation and a fixed-frequency oscillator. The LM2596SX-3.3/NOPB operates at a switching frequency of 150 kHz, thus allowing smaller-sized filter components than those required with lower-frequency switching regulators.
Features
  • Requires only four external components
  • Excellent line and load regulation specifications
  • 150-kHz fixed-frequency internal oscillator
  • TTL shutdown capability
  • High efficiency
  • Thermal shutdown and current-limit protection
Applications
  • Appliances
  • Grid infrastructure
  • Home theater
Technical specifications
Filter Property Value
Enclosure DDPAK/TO-263
Assembly SMD
Input voltage AC 4.5-40 V
Output voltage DC 3.3 V
Output current 3 A
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 125 °C
Input voltage 40 V