LM2576HVT-12/NOPB | Texas Instruments
IC REG BUCK 12V 3A TO220-5LM2576HVT-12/NOPB
Order No.: 70S1178
MPN:
LM2576HVT-12/NOPB
LM2576HVT-12/NOPB Texas Instruments DC-DC Converter ICs
5 pcs.
Step-Down Voltage Regulator, LM2576HVT-12/NOPB, Texas Instruments
Features
  • Requires only four external components
  • 52-kHz fixed-frequency internal oscillator
Applications
  • Motor drives
  • Merchant network and server PSU
  • Appliances
  • Test and measurement equipment
Assembly THT
Input voltage AC 4-60 V
Output voltage DC 12 V
Output current 3 A
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 125 °C
Input voltage 60 V