HWS-300-12 | TDK-Lambda
AC/DC power supply, 12 VDC, 27 A, 342 W, HWS-300-12
Order No.: 70C1061
EAN: 4099891290061
MPN:
HWS-300-12
Series: HWS
HWS-300-12 TDK-Lambda Built-In Power Supplies
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 9 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
AC/DC Power Supply, HWS-300-12, TDK-Lambda
The HWS series is characterized by its reliable fan-cooled models with 300, 600, 1000 and 1500W. They deliver output voltages from 3.3V to 60V. A PV input (option for 300 and 600W, standard on 1000 and 1500W units), with a programming voltage of 1 to 6Vdc, allows continuous (analog) regulation of the output voltage between 20% and 120% (20% - 110% for 48V units) of the nominal output voltage. Another advantage of the HWS series is an extended manufacturer's warranty.
Features
  • Limited lifetime warranty
  • High efficiency
  • Wide range AC input
Technical specifications
Filter Property Value
Number of outputs 1
Output current 27 A
Output voltage DC 12 VDC
Input voltage AC 85-265 VAC
Power 342 W
efficiency 83 %
Length 61 mm
Width 165 mm
Height 82 mm