KWS-10A-24 | TDK-Lambda
AC/DC converter, 85-265 VAC, 12 W, 24 V, KWS-10A-24
Order No.: 70C1140
EAN: 4099891342210
MPN:
KWS-10A-24
Series: KWS
KWS-10A-24 TDK-Lambda AC/DC Converters
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 9 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
4 pcs.
AC/DC Power Supply, KWS-10A-24, TDK-Lambda
Features
  • Protection class II, no ground connection
  • Small footprint without the need for external components
  • Long life of the electrolytic capacitor
  • Power consumption without load less than 0.5 W
  • Improved efficiencies up to 88
  • Wide temperature range -40°C (start-up) to +85°C
Technical specifications
Filter Property Value
Output current 500 mA
Output voltage DC 24 V
Input voltage AC 85-265 VAC
Power 12 W
efficiency 84 %
Design PCB mounting
Length 38.1 mm
Width 21.5 mm
Height 25.4 mm