B72214S2511K101 | TDK (EPCOS)
Varistor, radial, VV 820 V, 5000 A, 670 V (DC), 510 V (AC), ±10 %, 0.6 VA (AC), 165 J, B72214S2511K101
Order No.: 82E4618
EAN: 4099879989864
MPN:
B72214S2511K101
Series: B72214
B72214S2511K101 TDK (EPCOS) Varistors Image 1
B72214S2511K101 TDK (EPCOS) Varistors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 32 Weeks
Subject to prior sale
3000 pcs.
Design radial
Varistor Voltage Type 820 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 5000 A
Rated voltage (DC) 670 V
Rated voltage (AC) 510 V
Tolerance ±10 %
Power dissipation 0.6 W
Energy absorption 165 J
Grid 7 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C