B57551G1103F005 | TDK (EPCOS)
NTC, 10 kΩ, ±1 %, 0.032 W, 3625 K, 0.001 W/K, 9 s, THT, B57551G1103F005
Order No.: 80E6788
EAN: 4099879976369
MPN:
B57551G1103F005
B57551G1103F5
Series: B57551
B57551G1103F005 TDK (EPCOS) NTC Thermistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 828 pcs.
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
250 pcs.
Subject to prior sale
NTC thermistors, type TDK/Epcos B57551.
For operation up to +260 °C, sealed in glass, insulated
Technical specifications
Filter Property Value
ohmic resistance 10 kΩ
Tolerance ±1 %
Power 0.032 W
B-value at 25/100 °C 3625 K
Thermal conductivity (Air) 0.001 W/K
Cooling time constant (air) 9 s
Assembly THT
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 200 °C