B57371V2103J060 | TDK (EPCOS)
NTC, 10 kΩ, ±5 %, 0.18 W, 4480 K, 0.003 W/K, 4 s, SMD 0603, B57371V2103J060
Order No.: 80E5306
EAN: 4099879975553
MPN:
B57371V2103J060
B57371V2103J60
Series: B573_V2
B57371V2103J060 TDK (EPCOS) NTC Thermistors Image 1
B57371V2103J060 TDK (EPCOS) NTC Thermistors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 3,096 pcs.
Price per unit*
10 pcs.
50 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
2000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
SMD NTC thermistors, type TDK/Epcos B57321V../B57371V.
Size 0603, with metalized nickel barrier junction
Technical specifications
Filter Property Value
ohmic resistance 10 kΩ
Tolerance ±5 %
Power 0.18 W
B-value at 25/100 °C 4480 K
Thermal conductivity (Air) 0.003 W/K
Cooling time constant (air) 4 s
Assembly SMD 0603
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C