B82801B0504A050 | TDK (EPCOS)
Current measuring transformer, 1:50, 500 µH, 1.5 Ω, B82801B0504A050
Order No.: 66C724
EAN: 4099889048780
MPN:
B82801B0504A050
B82801B504A50
Series: B82801B
B82801B0504A050 TDK (EPCOS) Coupled Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 34 Weeks
Subject to prior sale
900 pcs.
SMD current sense transformers, type TDK/Epcos E 5.
Switching mode power supply transformer, with measurable currents of max. 20 A, feedback control, overload and load drop detection
Technical specifications
Filter Property Value
Product type current measuring transformer
Winding ratio 1:50
Inductance 500 µH
Design SMD
min. frequency 50 kHz
max. frequency 1 MHz
DC resistance 1.5 Ω
Length 7.11 mm
Width 8.13 mm
Height 5.08 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 125 °C