3RM1201-1AA04 | Siemens
Reversing starter, 3 phase, 0.12 kW, 0.5 A, 24 V (DC), 3RM1201-1AA04
Order No.: 27H8247
EAN: 4011209914711
MPN:
3RM1201-1AA04
3RM12011AA04
Series: SIRIUS
3RM1201-1AA04 Siemens Soft Starters, Braking Devices
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Reversing starter, 3RM1, 500 V, 0 - 0.12 kW, 0.1 - 0.5 A, 24 V DC, screw terminals Reversing starter SIRIUS 3RM1 for functional switching of three-phase motors.
Technical specifications
Filter Property Value
Version reversing starter
Number of phases 3
Power 0.12 kW
Rated current 0.5 A
Rated voltage (DC) 24 V
Degree of protection (IP) IP20
Standard number IEC 60947-4-2
min. operating temperature -25 °C
max. operating temperature 60 °C