3RV2031-4EA10-0BA0 | Siemens
Motor protection switch, 3 pole, 22 to 32 A, 32 A, screw connection, 3RV2031-4EA10-0BA0
Order No.: 81P0332
EAN: 4047621063218
MPN:
3RV2031-4EA10-0BA0
3RV20314EA100BA0
3RV2031-4EA10-0BA0 Siemens Motor Protection Switches
1 pcs.
Special type Circuit breaker size S2 for Motor protection, CLASS 10 A-release 22...32 A N-release 416 A screw terminal Standard switching capacity Ambient temperature -50 °C 250 switching cycles Circuit breaker SIRIUS 3RV2 For Motor protection for the reliable shutdown in the event of a short-circuit and for protecting the loads and system against overload, and for safe isolation of the system from the network. Thanks to their low heat loss, the compact and climate-resistant circuit breakers are optimized for use in load feeders, and also for IE3/IE4 motors, of course, and equally for the switching of direct current. Worldwide approvals (e.g. IEC and UL/CSA) and applications in hazardous areas (ATEX or IEC Ex) are a matter of course. Device versions are available for Motor protection (also with overload relay function), plant protection, short-circuit protection of starter combinations, transformer protection, as main and EMERGENCY OFF switches and for use in IT networks. They are available with screw or spring-type terminals for fast, maintenance-free and vibration-proof connection, and optionally with integral auxiliary switch. The comprehensive range of accessories, such as auxiliary switches,auxiliary releases, signaling switches etc. is standardized for all sizes. The use of different energy infeed options, such as the associated SIRIUS 3RV29 infeed system, considerably reduces the main circuit wiring. The 3RV2 circuit breakers replace the well-proven 3RV1 series. Simple, efficient and always up to date.
Version circuit breaker
Pin number 3 pole
Release 22 to 32 A
Rated current 32 A
Degree of protection (IP) IP20
rated voltage (AC) 690 V