3RV2031-4DA10 | Siemens
Motor protection switch, 3 pole, 20 to 25 A, 25 A, screw connection, 3RV2031-4DA10
Order No.: 81P0326
EAN: 4011209930483
MPN:
3RV2031-4DA10
3RV20314DA10
3RV2031-4DA10 Siemens Motor Protection Switches
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Circuit breaker size S2 for Motor protection, CLASS 10 A-release 18...25 A N-release 325 A Screw terminal Standard switching capacity Circuit breaker SIRIUS 3RV2 For Motor protection for the reliable shutdown in the event of a short-circuit and for protecting the loads and system against overload, and for safe isolation of the system from the network. Thanks to their low heat loss, the compact and climate-resistant circuit breakers are optimized for use in load feeders, and also for IE3/IE4 motors, of course, and equally for the switching of direct current. Worldwide approvals (e.g. IEC and UL/CSA) and applications in hazardous areas (ATEX or IEC Ex) are a matter of course. Device versions are available for Motor protection (also with overload relay function), plant protection, short-circuit protection of starter combinations, transformer protection, as main and EMERGENCY OFF switches and for use in IT networks. They are available with screw or spring-type terminals for fast, maintenance-free and vibration-proof connection, and optionally with integral auxiliary switch. The comprehensive range of accessories, such as auxiliary switches,auxiliary releases, signaling switches etc. is standardized for all sizes. The use of different energy infeed options, such as the associated SIRIUS 3RV29 infeed system, considerably reduces the main circuit wiring. The 3RV2 circuit breakers replace the well-proven 3RV1 series. Simple, efficient and always up to date.
Technical specifications
Filter Property Value
Version circuit breaker
Pin number 3 pole
Release 20 to 25 A
Rated current 25 A
Actuator rotary knob
Network frequency 50/60 Hz
Connection screw connection
Assembly DIN rail
Degree of protection (IP) IP20
rated voltage (AC) 690 V