3NW6222-1 | Siemens
Microfuse 22 x 58 mm, 63 A, gG, 250 V (DC), 500 V (AC), 120 kA breaking capacity, 3NW6222-1
Order No.: 70P6328
EAN: 4001869061825
MPN:
3NW6222-1
3NW62221
Series: SENTRON
3NW6222-1 Siemens Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 5 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
3NW62221, Siemens
SENTRON, cylindrical fuse link, 22x58 mm, 63 A, gG, Un AC: 500 V SENTRON cylindrical fuse system for selective line protection. Siemens cylindrical fuse-links and fuse holders are suitable for use in industrial plants. They are standard in Europe and are tested and approved as fuse disconnectors, but not for switching under load. For load switching, Siemens offers an extensive portfolio of products, e.g. 3KF. The Siemens cylindrical fuse systems are characterized primarily by:.
Features
  • Compliance with the standards IEC 60269-1, -2 and -3
  • Compliance with the standard UL 51
  • Fast fuse change due to space for spare fuses in the slide-in unit
  • Fast detection of a tripped fuse due to LED that flashes when the fuse trips
Technical specifications
Filter Property Value
Version microfuse
Design 22 x 58 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 63 A
Tripping characteristics gG
Rated voltage (DC) 250 V
Rated voltage (AC) 500 V
Breaking capacity 120 kA
Length 58 mm
diameter 22.2 mm