3NW1030-0HG | Siemens
Microfuse 10.3 x 38 mm, 3 A, T, 600 V (AC), 200 kA breaking capacity, 3NW1030-0HG
Order No.: 70P6258
EAN: 4001869333694
MPN:
3NW1030-0HG
3NW10300HG
Series: SENTRON
3NW1030-0HG Siemens Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 10 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
3NW10300HG, Siemens
SENTRON, cylindrical fuse link, Class CC, 3 A, time-lag, Un AC: 600 V, respect national installation rules! for protection of control transformers, reactors and selenoids UL fuse systems class CC and class J. As an important component of the SENTRON protective components for electronic installations, the 3NW fuse system from Siemens provides effective protection for personnel, equipment and plants with reliable shutdown in the event of an overload or short-circuit. Class CC fuses are used for branch circuit protection applications. Class J fuse links are used for branch circuit protection and in the feeder circuit. Key features of the Siemens NW fuses:.
Features
  • Modern design with touch protection ensures safe installation
  • Dead-state fuse replacement in fuse holders possible
Technical specifications
Filter Property Value
Version microfuse
Design 10.3 x 38 mm
Enclosure glass tube
Rated current 3 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 600 V
Breaking capacity 200 kA
Length 38 mm
diameter 10.3 mm