3NC1025-0MK | Siemens
Semiconductor protective fuse 10 x 38 mm, 25 A, gR, 250 V (DC), 690 V (AC), 100 kA breaking capacity, 3NC1025-0MK
Order No.: 80P6729
EAN: 4001869497051
MPN:
3NC1025-0MK
3NC10250MK
Series: SITOR
3NC1025-0MK Siemens Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
1 pcs.
20 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
SITOR cylindrical fuse link, 10 x 38 mm, 25 A, gR, Un AC: 690 V, Un DC: 250 V SITOR 3NE and 3NC semiconductor fuses protect power semiconductors from the effects of short circuits. As an important element of the SENTRON protective component line for electronic installations, the SITOR fuse system from Siemens provides effective protection for personnel, equipment and plants with reliable shutdown in the event of an overload or short circuit. The area of application also includes frequency converters with fuses in the input circuit and in the DC link and also UPS systems and soft-starters for motors.
Version semiconductor protective fuse
Design 10 x 38 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 25 A
Tripping characteristics gR
Rated voltage (DC) 250 V
Rated voltage (AC) 690 V
Breaking capacity 100 kA
Height 38 mm
diameter 10.2 mm