LZX:RT424024 | Siemens
Coupling relay 2 Form C (NO/NC), 2 A, 24 V (DC), LZX:RT424024
Order No.: 27H9245
EAN: 4011209570979
MPN:
LZX:RT424024
LZX:RT424024 Siemens Coupling Relays
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Plug-in relay 2 W, Width 15 mm, 24 V DCfor LZS sockets Plug-in relay SIRIUS LZX as a single module in combination with LZS plug-in base for galvanic isolation, contact multiplication, for switching small loads and as a means of switching potential.
Technical specifications
Filter Property Value
Product type coupling relay
Contact type 2 Form C (NO/NC)
Rated current 2 A
Rated voltage (DC) 24 V