3VA1032-2ED32-0AA0 | Siemens
Circuit breaker, 3 pole, B Curve, 32 A, DIN rail, 3VA1032-2ED32-0AA0
Order No.: 81P0864
EAN: 4042948811634
MPN:
3VA1032-2ED32-0AA0
3VA10322ED320AA0
Series: 3VA1
3VA1032-2ED32-0AA0 Siemens Circuit Protectors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Circuit breaker 3VA1 IEC frame 100 breaking capacity class B Icu=16kA @ 415V 3-pole, line protection TM210, FTFM, In=32A overload protection Ir=32A fixed short-circuit protection Ii=10 x In nut keeper kit 3VA1 molded-case circuit breaker for starter protection. As an important element of SENTRON protective components for industrial and infrastructure applications, the 3VA molded-case circuit breakers from Siemens provide effective plant, starter and Motor protection thanks to reliable shutdown in the event of an overload or short circuit. The 3VA molded-case circuit breakers set new standards in flexibility and the variety of modular accessories available. Standardized accessories for several sizes across all series of the 3VA1 and 3VA2 molded-case circuit breakers.
Features
  • Compact design
  • Fixed and plug-in installation possible
  • The series has a thermo-magnetic trip unit
  • Modular and easy-to-fit internal accessories with wide range of functions
  • Integrated accessories platform for all 3VA molded-case circuit breakers
Technical specifications
Filter Property Value
Product type circuit breaker
Pin number 3 pole
Rated current 32 A
Rated voltage (DC) 500 V
Rated voltage (AC) 690 V