3VA6140-7KT41-2AA0 | Siemens
Circuit breaker, for system protection, toggle actuator, 4 pole, 40 A, 800 V, (W x H x D) 140 x 198 x 86 mm, DIN rail, 3VA6140-7KT41-2AA0
Order No.: 81P5814
EAN: 4042948852187
MPN:
3VA6140-7KT41-2AA0
3VA61407KT412AA0
Series: 3VA6
3VA6140-7KT41-2AA0 Siemens Circuit Breakers
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Circuit breaker 3VA6 UL frame 150 100kA @ 480V 4-pole, line protection ETU856, LSI, In=40A overload protection, 100% rated Ir=16A...40A short-circuit protection Isd=0.6..10x In, Ii=1.5..12x In N conductor protection adjustable (OFF, up to 160%) ground-fault alarm message via EFB300 or COM without connection 3VA6 molded-case circuit-breaker with 8-fold ETU for system protection, 100% Rated Breaker, UL approval. As an important part of the SENTRON protective components for industrial applications and for infrastructure applications, the 3VA UL molded-case circuit breakers from Siemens provide effective plan and starter protection thanks to a reliable shutdown in the event of an overload or short-circuit. The 3VA UL sets standards in flexibility and the variety of modular accessories available. The 100% rated versions of the 3VA6 molded case circuit breaker can be continuously operated with 100% of the specified rated current. They are tested and certified to this end. In addition, the 3VA UL molded case circuit breaker is also optimally suited to mechanical engineers and switchgear manufacturers who export worldwide. In addition to the IEC Standard, the two series, the 3VA5 and 3VA6, also satisfy the UL Standard. All of the functions can thus be used for plants around the world.
Features
  • Compact design
  • Available as a variant for system protection
  • 100% rated breaker
  • Installation possible as fixed installation, in plug-in design, in withdrawable design
  • The series has a solid-state overcurrent release
  • Has an integrated display for displaying measured values
  • Modular and easy-to-fit internal accessories with diverse functions
Technical specifications
Filter Property Value
Product type circuit breaker
Version for system protection
Pin number 4 pole
Actuator toggle actuator
Assembly DIN rail
Width 140 mm
Height 198 mm
Depth 86 mm
Permanent current 40 A
Isolation voltage 800 V