3VA5140-1MU31-0AA0 | Siemens
Circuit breaker, with start protection (120-280 A), toggle actuator, 3 pole, 40 A, 800 V, (W x H x D) 76.2 x 140 x 76.5 mm, DIN rail, 3VA5140-1MU31-0AA0
Order No.: 81P3817
EAN: 4042948843512
MPN:
3VA5140-1MU31-0AA0
3VA51401MU310AA0
Series: 3VA5
3VA5140-1MU31-0AA0 Siemens Circuit Breakers
1 pcs.
Circuit breaker 3VA5 UL frame 125 3-pole, starter protection TM120M, AM, In=40A without overload protection short-circuit protection Ii=3...7 x In without connection 3VA5 molded-case circuit breaker for cable protection, UL approval. As an important element of SENTRON protective components for industrial and infrastructure applications, the 3VA UL molded-case circuit breakers from Siemens provide effective plant and starter protection thanks to reliable shutdown in the event of an overload or short circuit. The 3VA UL sets new standards in terms of flexibility and the variety of modular accessories available. The 3VA UL molded-case circuit breakers also offer the perfect conditions for machine and switchgear manufacturers who export worldwide. Alongside the IEC standard, both the 3VA5 and 3VA6 range also meet the UL standard. All functions can therefore be implemented and used for systems worldwide.
Product type circuit breaker
Version with start protection (120-280 A)
Pin number 3 pole
Actuator toggle actuator
Assembly DIN rail
Width 76.2 mm
Height 140 mm
Depth 76.5 mm
Permanent current 40 A
Isolation voltage 800 V