3RV2321-4BC20 | Siemens
Circuit breaker, for starter combination, rotary actuator, 3 pole, 20 A, 690 V, (W x H x D) 45 x 119 x 97 mm, rail mounting, 3RV2321-4BC20
Order No.: 81P0551
EAN: 4011209766785
MPN:
3RV2321-4BC20
3RV23214BC20
3RV2321-4BC20 Siemens Circuit Breakers
1 pcs.
Circuit breaker size S0 for starter combination Rated current 20 A N-release 260 A Spring-type terminal Standard switching capacity Circuit breaker SIRIUS 3RV2 For starter combinations for the reliable protection of the loads in the event of a short-circuit and for the safe isolation from the network. Thanks to their low heat loss, the compact and climate-resistant circuit breakers are optimized for use in load feeders, and also for IE3/IE4 motors, of course, and equally for the switching of direct current. Worldwide approvals (e.g. IEC and UL/CSA) and applications in hazardous areas (ATEX or IEC Ex) are a matter of course. Device versions are available for Motor protection (also with overload relay function), plant protection, short-circuit protection of starter combinations, transformer protection, as main and EMERGENCY OFF switches and for use in IT networks. They are available with screw or spring-type terminals for fast, maintenance-free and vibration-proof connection, and optionally with integral auxiliary switch. The comprehensive range of accessories, such as auxiliary switches, auxiliary releases, signaling switches etc. is standardized for all sizes. The use of different energy infeed options, such as the associated SIRIUS 3RV29 infeed system, considerably reduces the main circuit wiring. The 3RV2 circuit breakers replace the well-proven 3RV1 series. Simple, efficient and always up to date.
Version for starter combination
Pin number 3 pole
Actuator rotary actuator
Assembly rail mounting
Width 45 mm
Height 119 mm
Depth 97 mm
Permanent current 20 A
Isolation voltage 690 V