0001.2513.TR | SCHURTER
Microfuse 5.4 x 22.5 mm, 8 A, T, 150 V (DC), 250 V (AC), 1 kA breaking capacity, 0001.2513.TR
Order No.: 59P1083
EAN: 4099889101881
MPN:
0001.2513.TR
0001.2513.TR SCHURTER Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 19 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
100 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Miniature fuse, 0001.2513.TR, Schurter
Miniature Fuse, 5 x 20 mm, Time-Lag T, H, 250 VAC, UL: 115 V - 300 VDC
Applications
  • Primary Protection in Equipment
  • Power Supply Adapter for e.g. laptops
  • SMPS (Switching Mode Power Supply) for TV's and DVD's
Technical specifications
Filter Property Value
Version microfuse
Design 5.4 x 22.5 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 8 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (DC) 150 V
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 1 kA
Length 22.5 mm
diameter 5.4 mm