DSH-14-0001 | SCHURTER
Storage choke, 0.14 mH, 0.6 A, DSH-14-0001
Order No.: 59P9061
EAN: 4099889004052
MPN:
DSH-14-0001
Series: DSH
DSH-14-0001 SCHURTER Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 26 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
100 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Storage choke, DSH-14-0001, SCHURTER
Features
  • Storage choke
  • Constant inductance at high alternating field modulation and large DC magnetization
  • Inductor vertically positioned in housing
  • Reduced magnetic reversal
Applications
  • Storage of energy in switched power supplies
  • Switch-mode
  • Chopper amplifiers
  • DC drives and stepper motor controls
Technical specifications
Filter Property Value
Product type storage choke
Inductance 0.14 mH
DC current 0.6 A
Tolerance ±15 %
DC resistance 280 mΩ
Length 15 mm
Width 10.5 mm
Height 13.5 mm