DFKF-18-0005 | SCHURTER
Suppressor choke, radial, 1.8 mH, 2 A, DFKF-18-0005
Order No.: 59P8816
EAN: 4099889001839
MPN:
DFKF-18-0005
Series: DFKF
DFKF-18-0005 SCHURTER Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 26 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Suppressor inductor, DFKF-18-0005, SCHURTER
Features
  • Current compensated choke
  • 1-phase choke
  • THT-terminals
  • Inductor vertically positioned in housing
Applications
  • Attenuation of common mode interferences
  • Designed for 230/400 VAC applications
  • DC drives and stepper motor controls
  • Switching power supplies
Technical specifications
Filter Property Value
Product type suppressor choke
Inductance 1.8 mH
DC current 2 A
Tolerance -30/+50 %
DC resistance 60 mΩ
Design radial
Length 18.2 mm
Width 17.8 mm
Height 12.4 mm