ATVRD15N4 | Schneider Electric
Regenerative unit, 3-phase, 15 kW, 400 V, 25.9 A for frequency converter, ATVRD15N4
Order No.: 06N0924
EAN: 3606481144225
MPN:
ATVRD15N4
ATVRD15N4 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 3 Days: 29 pcs. - if ordered today
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Regenerative unit, ATVRD15N4, Schneider Electric
This regenerative unit is an option for variable speed drives of Altivar range. It has built in EMC filter compliant with standard IEC 61800-3. Its rated power is equal to 15kW. The main function of the ATV Regen product is to provide an option to regenerate energy back to the AC supply. Its protection index is IP20. Its maximum operating temperature is 50 °C. It weighs 11.5kg, and its dimensions are 105mm wide, 399mm high, 235mm deep. It is designed for heavy braking applications such as material working, material handling and hoisting with easy setting.
Features
  • Plug-and-work solution
  • Easy to install
  • For simple industrial machines
  • Energy saving
  • Less timefor wiring and design
Technical specifications
Filter Property Value
Version regenerative unit
Suitable for frequency converter
Power 15 kW
Number of phases 3
Rated voltage 400 V
Output current 25.9 A
Width 105 mm
Height 399 mm
Depth 235 mm