ATV630U75M3 | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 7.5 kW, 240 V, 32.7 A for synchronous/asynchronous motors, ATV630U75M3
Order No.: 06N0418
EAN: 3606485406930
MPN:
ATV630U75M3
ATV630U75M3 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 1
ATV630U75M3 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 2
ATV630U75M3 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 3
ATV630U75M3 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 4
ATV630U75M3 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 5
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
1 pcs.
Frequency converter, ATV630U75M3, Schneider Electric
This altivar process ATV600 variable speed drive can feed 3-phase synchronous and asynchronous power motors. It features 3 built-in RJ45 communication ports as standard, 1 Ethernet port, 2 serial ports. It works at a rated supply voltage from 200V to 240V AC. This drive provides up to 30% energy saving when on standby due to the innovative ‘‘Stop and Go’’operation without additional costs. It is suitable for motors with power rating up to 7.5kW / 10hp for applications requiring slight overload (up to 120%). It is suitable for motors with power rating up to 5.5kW / 7.5hp for applications requiring significant overload (up to 150%). This drive is focused on fluids management processing and energy saving, it offers extensive flexibility in water and wastewater, mining, minerals and metals, oil and gas and food and beverage applications.
Features
  • Embedded power measurement and energy dashboard
  • Embedded process monitoring and control
  • Stop and Go function to reduce energy consumption
  • Asset monitoring and protection
  • Drift monitoring
Power 7.5 kW
Number of phases 3
Rated voltage 240 V
Output current 32.7 A
Width 211 mm
Height 546 mm
Depth 232 mm