ATV630D11M3 | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 11 kW, 240 V, 46.8 A for synchronous/asynchronous motors, ATV630D11M3
Order No.: 06N0366
EAN: 3606480701474
MPN:
ATV630D11M3
ATV630D11M3 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 1
ATV630D11M3 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 2
ATV630D11M3 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 3
ATV630D11M3 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 4
ATV630D11M3 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories Image 5
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Frequency converter, ATV630D11M3, Schneider Electric
This altivar process ATV600 variable speed drive can feed 3-phase synchronous and asynchronous power motors. It features 3 built-in RJ45 communication ports as standard, 1 Ethernet port, 2 serial ports. It works at a rated supply voltage from 200V to 240V AC. This drive provides up to 30% energy saving when on standby due to the innovative ‘‘Stop and Go’’operation without additional costs. It is suitable for motors with power rating up to 11kW / 15hp for applications requiring slight overload (up to 120%). It is suitable for motors with power rating up to 7.5kW / 10hp for applications requiring significant overload (up to 150%). This drive is focused on fluids management processing and energy saving, it offers extensive flexibility in water and wastewater, mining, minerals and metals, oil and gas and food and beverage applications.
Technical specifications
Filter Property Value
Version frequency converter
Suitable for synchronous/asynchronous motors
Power 11 kW
Number of phases 3
Rated voltage 240 V
Output current 46.8 A
Width 211 mm
Height 546 mm
Depth 232 mm