ATV340D45N4E | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 45 kW, 480 V, 88 A, ATV340D45N4E
Order No.: 06N0352
EAN: 3606480967115
MPN:
ATV340D45N4E
ATV340D45N4E Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Frequency converter, ATV340D45N4E, Schneider Electric
This Altivar 340 variable speed drive can feed 3-phase synchronous and asynchronous motors in open and closed loop control. Altivar Machine ATV340 drives are sized heavy duty as standard. It works at a rated power up to 45kW / 60hp and a rated voltage from 380V to 480V AC. ATV340 has been designed to meet the needs of applications for harsh environments, such as vibration, shock and non-conductive dust and where high temperature resistance up to 60 °C is needed.
This product integrates Modbus serial line communication protocols as standard. This drive features multi-protocol Ethernet embedded, it consists of Ethernet IP and Modbus TCP communication interfaces. it weighs 56.4kg and its dimensions are, 271mm wide, 908mm high, 309mm deep. ATV340 incorporates functions and features suitable for the most common applications, including packaging, material handling, material working, hoisting.
Features
  • Powerful dynamism for superior machine performance
  • Unprecedented automation performance
  • Reduced machine design time
  • Simplified machine engineering
  • Seamless automation integration
Technical specifications
Filter Property Value
Version frequency converter
Power 45 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 88 A
Width 271 mm
Height 908 mm
Depth 309 mm