ATV340D15N4 | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 15 kW, 480 V, 32 A, ATV340D15N4
Order No.: 06N0339
EAN: 3606480966958
MPN:
ATV340D15N4
ATV340D15N4 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
1 pcs.
Frequency converter, ATV340D15N4, Schneider Electric
This Altivar 340 variable speed drive can feed 3-phase synchronous and asynchronous motors in open and closed loop control. Altivar Machine ATV340 drives are sized heavy duty as standard. It works at a rated power up to 15kW / 20hp and a rated voltage from 380V to 480V AC. ATV340 has been designed to meet the needs of applications for harsh environments, such as vibration, shock and non-conductive dust and where high temperature resistance up to 60 °C is needed.
This product integrates Modbus serial line communication protocols as standard. it weighs 9.5kg and its dimensions are, 180mm wide, 385mm high, 249mm deep. ATV340 incorporates functions and features suitable for the most common applications, including packaging, material handling, material working, hoisting.
Version frequency converter
Power 15 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 32 A
Width 180 mm
Height 385 mm
Depth 249 mm