ATV320U55S6C | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 5.5 kW, 600 V, 9 A, ATV320U55S6C
Order No.: 06N0325
EAN: 3606480966835
MPN:
ATV320U55S6C
ATV320U55S6C Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 3 Days: 1 pcs. - if ordered today
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Frequency converter, ATV320U55S6C, Schneider Electric
Altivar Machine ATV320 range is an offer of variable speed drives designed for Original Equipment Manufacturers (OEMs). Its compact form factor allows vertical stacking of drives inside machine frames It works at a rated power up to 5.5kW / 7.5hp and a rated voltage from 525V to 600V AC. Its robust design with IEC 60721-3-3 class 3C3 coated printed circuit boards allows to extend machine availability in harsh environmental conditions, for example at ambient temperatures of up to 60°C without the need of additional cooling.
Features
  • Safety function
  • Fanless
  • For simple and advanced machines
  • Advanced Motor control
  • Less downtime
Technical specifications
Filter Property Value
Version frequency converter
Power 5.5 kW
Number of phases 3
Rated voltage 600 V
Output current 9 A
Width 150 mm
Height 232 mm
Depth 178 mm