ATV320U22S6C | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 2.2 kW, 600 V, 3.9 A, ATV320U22S6C
Order No.: 06N0308
EAN: 3606480966811
MPN:
ATV320U22S6C
ATV320U22S6C Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
1 pcs.
Frequency converter, ATV320U22S6C, Schneider Electric
Altivar Machine ATV320 range is an offer of variable speed drives designed for Original Equipment Manufacturers (OEMs). Its compact form factor allows vertical stacking of drives inside machine frames. It works at a rated power up to 2.2kW / 3hp and a rated voltage from 525V to 600V AC. Its robust design with IEC 60721-3-3 class 3C3 coated printed circuit boards allows to extend machine availability in harsh environmental conditions, for example at ambient temperatures of up to 60°C without the need of additional cooling.
Features
  • Safety function
  • Fanless
  • For simple and advanced machines
  • Advanced Motor control
  • Less downtime
Version frequency converter
Power 2.2 kW
Number of phases 3
Rated voltage 600 V
Output current 3.9 A
Width 140 mm
Height 184 mm
Depth 158 mm