ATV320U15N4WS | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 1.5 kW, 400 V, 4.1 A, ATV320U15N4WS
Order No.: 06N0288
EAN: 3606489548674
MPN:
ATV320U15N4WS
ATV320U15N4WS Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
1 pcs.
Frequency converter, ATV320U15N4WS, Schneider Electric
Altivar Machine ATV320 range is an offer of variable speed drives designed for Original Equipment Manufacturers (OEMs). This ATV320 drive can feed 3-phase synchronous and asynchronous motors. It works at a rated power up to 1.5kW, and a rated voltage from 380V to 500V. Altivar high IP offers washable drives for harsh environments, if users want to clean the dust and chemical pollution outside of drives.
Features
  • Safety function
  • Fanless
  • For simple and advanced machines
  • Advanced Motor control
  • Less downtime
Version frequency converter
Power 1.5 kW
Number of phases 3
Rated voltage 400 V
Output current 4.1 A
Width 250 mm
Height 340 mm
Depth 200 mm