SSL1A12JD | Schneider Electric
Solid state relay, 3-12 VDC, zero voltage switching, 24-280 VAC, 2 A, PCB mounting, SSL1A12JD
Order No.: 04P6909
EAN: 3606480579707
MPN:
SSL1A12JD
Series: Zelio Relay
SSL1A12JD Schneider Electric Solid State Relays Image 1
SSL1A12JD Schneider Electric Solid State Relays Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
3 pcs.
6 pcs.
12 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Solid state relay, SSL1A12JD, Schneider Electric
This Zelio SSL slim interfacing solid state plug-in relay is rated 2 A, is controlled with a 3 V to 12V DC input, has a rated load voltage of 24 V to 280V AC with zero voltage switching, ideal for resistive loads. It is 6 mm width, including socket, to save space in your control cabinets. It is also silent and reliable thanks to the absence of moving contacts. It is shock, vibration and pollution resistant thanks to its IP67, it makes it ideal for harsh industrial environments.
Technical specifications
Filter Property Value
Rated current 2 A