DF2BN0400 | Schneider Electric
Microfuse 8.5 x 31.5 mm, 4 A, gG, 400 V (AC), DF2BN0400
Order No.: 02P5168
EAN: 3389110499346
MPN:
DF2BN0400
Series: DF2BN
DF2BN0400 Schneider Electric Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
5 pcs.
10 pcs.
20 pcs.
30 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Fuse cartridge, DF2BN0400, Schneider Electric
Features
  • Rated current 4 A
  • With impact detector False
  • Size Other
  • Rated voltage AC 400 V
Technical specifications
Filter Property Value
Version microfuse
Design 8.5 x 31.5 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 4 A
Tripping characteristics gG
Rated voltage (AC) 400 V
Length 31.5 mm
diameter 8.5 mm