DF2BA0400 | Schneider Electric
Microfuse 8.5 x 31.5 mm, 4 A, aM, 400 V (AC), DF2BA0400
Order No.: 02P5162
EAN: 3389110499049
MPN:
DF2BA0400
Series: DF2BA
DF2BA0400 Schneider Electric Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
5 pcs.
10 pcs.
15 pcs.
20 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Fuse cartridge, DF2BA0400, Schneider Electric
This is a NFC fuse cartridge for switch-disconnector fuses devices. It is a aM fuse-link that protects against magnetic over currents only, adapted for motor protection. Current rating is 4 A and the maximum rated voltage is 400 VAC. It is a cylindrical fuse (NFC type), the dimensions are 8.5mm x 31.5mm and has no striker to indicate when the fuse is blown.
Technical specifications
Filter Property Value
Version microfuse
Design 8.5 x 31.5 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 4 A
Tripping characteristics aM
Rated voltage (AC) 400 V
Length 31.5 mm
diameter 8.5 mm