NSYTBS292412H | Schneider Electric
ABS enclosure, (L x W x H) 291 x 241 x 128 mm, light gray (RAL 7035), IP66, NSYTBS292412H
Order No.: 02P2760
EAN: 3606480165375
MPN:
NSYTBS292412H
Series: PanelSet TBS
NSYTBS292412H Schneider Electric General Purpose Enclosures
1 pcs.
ABS enclosure, NSYTBS292412H, Schneider Electric
Thalassa TBS industrial ABS box with opaque cover H60. Interior is 275 x 225 x 120 mm. Exterior is 291 x 241 x 128 mm. Wall mounted enclosure, high plain cover. Outside sealed. Certifications is DEMKO, SEMKO, TÜV. Fire resistance 650°. ABS (acrylonitrile butadiene-styrene). IP66 (NEMA 4.4 x ), IK07, Grey RAL 7035, Insulation Class II. Set of 2. Ambient temperature for storage/operation is (-15 to 40 °C)/(-25 to 60 °C).
Technical specifications
Filter Property Value
Material ABS
Length 291 mm
Width 241 mm
Height 128 mm