NSYTBP241910HT | Schneider Electric
PC enclosure, (L x W x H) 241 x 194 x 107 mm, light gray (RAL 7035), IP66, NSYTBP241910HT
Order No.: 02P2705
EAN: 3606480165863
MPN:
NSYTBP241910HT
Series: PanelSet TBP
NSYTBP241910HT Schneider Electric General Purpose Enclosures
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
1 pcs.
Polycarbonate enclosure, NSYTBP241910HT, Schneider Electric
This TBP is a wall-mounted box made of polycarbonate. It is designed for multi-purpose applications and can be used indoor or outdoor. The box has a grey (RAL 7035) body and a high transparent cover. The enclosure has a nominal height, width, and depth of 241 mm, 194 mm, and 107 mm, respectively. The internal dimensions of the box are 225 mm x 175 mm x 100 mm. The cover is closed by four captive flat screws located outside the sealed area of the box to maintain IP. The box has a class II electrical insulation that prevents electric shocks and allows the building of totally insulated solutions,, it is also resistant to fire up to 960 °C in accordance with IEC 62208 standard.
Material PC
Length 241 mm
Width 194 mm
Height 107 mm