M9F43240 | Schneider Electric
Circuit breaker, 2 pole, D Curve, 40 A, 240 V, DIN rail, M9F43240
Order No.: 03P8379
EAN: 3606481170248
MPN:
M9F43240
Series: Multi 9
M9F43240 Schneider Electric Circuit Protectors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
1 pcs.
Circuit breaker, M9F43240, SCHNEIDER
The M9F43240 is a low voltage miniature circuit breaker. It is a 2P circuit breaker with 2 protected poles and 40 A In rated current and D tripping curve. The rated short circuit breaking capacity goes up to 10 kA at 415 V AC. This product protects from short circuit, earth leakage and overload.
Product type circuit breaker
Pin number 2 pole
Tripping characteristics D
Rated current 40 A
Rated Voltage 240 V
Rated voltage (AC) 440 V