M9F11440 | Schneider Electric
Circuit breaker, 4 pole, C Curve, 40 A, 415 V, DIN rail, M9F11440
Order No.: 03P7882
EAN: 3606480576553
MPN:
M9F11440
Series: Multi 9
M9F11440 Schneider Electric Circuit Protectors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
1 pcs.
Circuit breaker, M9F11440, SCHNEIDER
The M9F11440 is a low voltage miniature circuit breaker. It is a 4P circuit breaker with 4 protected poles and 40 A In rated current and C tripping curve. The rated short circuit breaking capacity goes up to 10 kA at 415 V AC. This product protects from short circuit, earth leakage and overload.
Product type circuit breaker
Pin number 4 pole
Tripping characteristics C
Rated current 40 A
Rated Voltage 415 V
Rated voltage (DC) 250 V
Rated voltage (AC) 440 V