M9F10240 | Schneider Electric
Circuit breaker, 2 pole, B Curve, 40 A, 240 V, DIN rail, M9F10240
Order No.: 03P7798
EAN: 3606480929144
MPN:
M9F10240
Series: Multi 9
M9F10240 Schneider Electric Circuit Protectors Image 1
M9F10240 Schneider Electric Circuit Protectors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 2 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
2 pcs.
3 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Circuit breaker, M9F10240, SCHNEIDER
The M9F10240 is a low voltage miniature circuit breaker. It is a 2P circuit breaker with 2 protected poles and 40 A In rated current and B tripping curve. The rated short circuit breaking capacity goes up to 10 kA at 415 V AC. This product protects from short circuit, earth leakage and overload.
Features
  • High breaking capacity
  • High rated impulse withstand voltage
  • High mechanical durability
  • High electrical durability
Applications
  • Semiconductor industry
  • Telecom industries
Technical specifications
Filter Property Value
Product type circuit breaker
Pin number 2 pole
Tripping characteristics B
Rated current 40 A
Rated Voltage 240 V
Rated voltage (DC) 125 V
Rated voltage (AC) 440 V