A9N61500 | Schneider Electric
Circuit breaker, 1 pole, C Curve, 500 mA, 250 V, DIN rail, A9N61500
Order No.: 01P8235
EAN: 3606480424021
MPN:
A9N61500
Series: Acti 9
A9N61500 Schneider Electric Circuit Protectors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Circuit breaker, A9N61500, SCHNEIDER
The A9N61500 is a low voltage direct current miniature circuit breaker. It is a 1P circuit breaker with 1 protected pole and 500 mA In rated current and C tripping curve. The rated short circuit breaking capacity goes up to 10 kA at 220 V DC. This miniature circuit breaker protects circuits against short circuit and overload current.
Features
  • High breaking capacity
  • High rated impulse withstand voltage
  • High mechanical durability
  • High electrical durability
Technical specifications
Filter Property Value
Product type circuit breaker
Pin number 1 pole
Tripping characteristics C
Rated current 500 mA
Rated Voltage 250 V