A9F94220 | Schneider Electric
Circuit breaker, 2 pole, C Curve, 20 A, 400 V, DIN rail, A9F94220
Order No.: 01P7795
EAN: 3606480084584
MPN:
A9F94220
Series: Acti 9
A9F94220 Schneider Electric Circuit Protectors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 3 Days: 115 pcs. - if ordered today
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Circuit breaker, A9F94220, SCHNEIDER
The A9F94220 is a low voltage miniature circuit breaker. It is a 2P circuit breaker with 2 protected poles and 20 A In rated current and C tripping curve. The rated short circuit breaking capacity goes up to 50 kA at 220 V AC to 240 V AC. This miniature circuit breaker protects circuits against short circuit and overload current.
Features
  • High breaking capacity
  • High rated impulse withstand voltage
  • High mechanical durability
  • High electrical durability
Technical specifications
Filter Property Value
Product type circuit breaker
Pin number 2 pole
Tripping characteristics C
Rated current 20 A
Rated Voltage 400 V