PKF32W723 | Schneider Electric
CEE wall socket, 3 pole, 32 A/200-250 V, blue, IP67, PKF32W723
Order No.: 04P5373
EAN: 3303432416997
MPN:
PKF32W723
Series: PratiKa
PKF32W723 Schneider Electric CEE Connectors Image 1
PKF32W723 Schneider Electric CEE Connectors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
1 pcs.
Pratika industrial socket, PKF32W723, Schneider Electric
This Pratika industrial socket with captive screws connection is angled wall mounted. It has 2P+E poles, rated current is 32A and the operating voltage is 200VAC to 250VAC. The dimensions of the base plate are (W) 106 mm x (H) 191 mm. The degree of protection is IP67 and IK08. The fire resistance is 750°C. The cable entries are for flexible or rigid cables. The cross section of the cables in 32A is 2.5 mm² to 10 mm². The color of the socket is light grey (RAL 7035) with blue easy identification of the operating voltage. The frequency is 50Hz or 60Hz. The clock position of contact is 6h.
Technical specifications
Filter Property Value
Product type wall socket
Pin number 3 pole