PKF32G734 | Schneider Electric
CEE surface-mounted socket, 4 pole, 32 A/380-415 V, red, IP67, PKF32G734
Order No.: 04P5351
EAN: 3303432034016
MPN:
PKF32G734
Series: PratiKa
PKF32G734 Schneider Electric CEE Connectors Image 1
PKF32G734 Schneider Electric CEE Connectors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 4 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Pratika industrial socket, PKF32G734, Schneider Electric
This Pratika industrial socket with captive screws connection is straight panel mounted. It has 3P+E poles, rated current is 32A and the operating voltage is 400VAC. The dimensions of the base plate are (W) 95 mm x (H) 100 mm. The degree of protection is IP67 and IK08. The fire resistance is 850°C. The cable entries are for flexible or rigid cables. The cross section of the cables in 32A is 2.5 mm² to 10 mm². The color of the socket is light grey (RAL 7035) with red easy identification of the operating voltage. The frequency is 50Hz or 60Hz. The clock position of contact is 6h.
Technical specifications
Filter Property Value
Product type surface-mounted socket
Pin number 4 pole