PKE16W435 | Schneider Electric
CEE wall plug, 5 pole, 16 A/380-415 V, red, 6 h, IP44, PKE16W435
Order No.: 04P5243
EAN: 3303432416584
MPN:
PKE16W435
Series: PratiKa
PKE16W435 Schneider Electric CEE Connectors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 2 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Pratika industrial plug, PKE16W435, Schneider Electric
This Pratika industrial plug with completely loosened captive screws connection is angled wall mounted. It has 3P+N+E poles, rated current is 16A and the operating voltage is 400VAC. The dimensions of the base plate are (W) 90 mm x (H) 142 mm. The degree of protection is IP44 and IK08. The fire resistance is 850°C. The cable entries are for flexible or rigid cables. The cross section of the cables in 16A is 1 mm² to 4 mm². The color of the socket is light grey (RAL 7035) with red easy identification of the operating voltage. The frequency is 50Hz or 60Hz. The clock position of contact is 6h.
Technical specifications
Filter Property Value
Product type wall plug
Pin number 5 pole
Nominal power 16 A/380-415 V
Frequency range 50 to 60 Hz