XB5AD912R100K | Schneider Electric
Potentiometer, Ø 6 mm shaft, unlit, waistband round, black, front ring dark gray, mounting Ø 22 mm, XB5AD912R100K
Order No.: 27L6241
EAN: 3606480985096
MPN:
XB5AD912R100K
Series: Harmony XB5
XB5AD912R100K Schneider Electric Actuators, Signal Elements and Front Elements
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
3 pcs.
5 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Potentiometer, XB5AD912R100K, Schneider Electric
This Harmony XB5, 22mm diameter potentiometer has a resistance of 100kΩ and uses screw clamp terminals. This potentiometer provides an external interface for controlling key parameters of automation components like drives and inverters. It is easily installed into standard 22mm diameter cut-outs and connected with simple screw-clamp connections. It is impact resistant, dust resistant, water resistant and vibration resistant thanks to its IP66 IP69 IP69K, making it ideal for operation in harsh environments. It is ideal for analog control (like speed control of motor) via the voltage or resistor input of variable speed drives. It is designed to fit in a standard 22mm cutout, ensuring compatibility when installing in pre-existing machinery.
Features
  • Quick and easy assembly and disassembly
  • Robustness to withstand harsh environments
  • Excellent mechanical connection with operator head
Technical specifications
Filter Property Value
Product type potentiometer
Version Ø 6 mm shaft
Collar shape of the front frame round
can be illuminated No
Actuator colour black
Front ring colour dark gray
Installation diameter 22 mm
Installation height 42 mm
Installation depth 82 mm