R-78HB24-0.3 | RECOM
DC converter, 36-72 VDC, 7.2 W, 1 output, 24 VDC, 96 % efficiency, R-78HB24-0.3
Order No.: 33C6057
EAN: 4099891985172
MPN:
R-78HB24-0.3
Series: R-78HB
R-78HB24-0.3 RECOM DC/DC Converters Image 1
R-78HB24-0.3 RECOM DC/DC Converters Image 2
Subject to prior sale
DC/DC converter, R-78HB24-0.3, RECOM
The R-78HB24-0.3 high efficiency, high input voltage switching regulator is ideally suited to replace 78xx linear regulators and is pin compatible. The efficiency of up to 96% means that very little energy is wasted as heat so there is no need for any heat sinks with their additional space and mounting costs. An input voltage range of up to 8:1 is unsurpassed by any other converter and allows the full stored energy utilization of standard and high voltage batteries. The fully protected output is ideal for industrial applications (especially for industry standard 24VDC bus supplies) and the L-Version with 90° pins allows direct replacement for laid-flat regulators where component height is at a premium. Low ripple and noise figures and a short circuit input current of typically only 15mA round off the specifications of this versatile converter. Typical application includes telecommunication, automotive, industrial, aerospace and battery powered applications.
Features
  • Low profile
  • Short circuit protection, thermal shutdown
  • Low ripple and noise
Number of outputs 1
Output current 300 mA
Output voltage DC 24 VDC
Input voltage AC 36-72 VDC
Power 7.2 W
efficiency 96 %
Design through hole
Length 11.5 mm
Width 8.5 mm
Height 17.5 mm