R-78E3.3-0.5 | RECOM
DC converter, 6-28 VDC, 2 W, 1 output, 3.3 VDC, 88 % efficiency, R-78E3.3-0.5
Order No.: 33C426
EAN: 4099891335137
MPN:
R-78E3.3-0.5
Series: R-78E-0.5
R-78E3.3-0.5 RECOM DC/DC Converters Image 1
R-78E3.3-0.5 RECOM DC/DC Converters Image 2
R-78E3.3-0.5 RECOM DC/DC Converters Image 3
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 126 pcs.
Subject to prior sale
DC/DC converters, type Recom R-78E.
Technical attributes (type, input voltage range, output voltage, output current, efficiency at min./max. input voltage): R-78E3.3-0.5, 6.0 to 28 V, 3.3 V, 0.5 A, 75/88 %
Number of outputs 1
Output current 500 mA
Output voltage DC 3.3 VDC
Input voltage AC 6-28 VDC
Power 2 W
efficiency 88 %
Design SIP3
Length 11.6 mm
Width 8.5 mm
Height 10.4 mm