R-78E12-0.5 | RECOM
DC converter, 15-28 VDC, 6 W, 1 output, 12 VDC, 95 % efficiency, R-78E12-0.5
Order No.: 33C6052
EAN: 4099891985127
MPN:
R-78E12-0.5
Series: R-78E-0.5
R-78E12-0.5 RECOM DC/DC Converters Image 1
R-78E12-0.5 RECOM DC/DC Converters Image 2
R-78E12-0.5 RECOM DC/DC Converters Image 3
Image may differ
Available: 84 pcs.
42 pcs.
84 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
DC/DC converter, R-78E12-0.5, RECOM
Features
  • Low cost switching regulator
  • High start-up current capability
  • Short circuit protection
  • Non isolated DC-DC converter
Number of outputs 1
Output current 500 mA
Output voltage DC 12 VDC
Input voltage AC 15-28 VDC
Power 6 W
efficiency 95 %
Design through hole
Length 11.6 mm
Width 8.5 mm
Height 10.4 mm